RMStator Stator RMS010-107231 – RV Trader Accessories Store
RMStator
Vendor Lion Parts
RMStator Stator RMS010-107231
SKU: RMS010-107231-RMSTATOR-0924-A
This is a pre order item. We will ship it when it comes in stock.
Sold and shipped by Lion Parts
RMStator Stator RMS010-107231
Brand new aftermarket Stator
  • Direct replacement to your original unit
  • Plug-and-play, direct fit, easy installation
  • Highest grade of lamination materials
  • Highest grade of copper winding, resistant to 200 degrees Celsius
  • Pick up pulsar coil included
  • Connectors included
  • Rubber grommet included
  • All products shipped are tested
Technical Data
Dimensions:
Interior diameter: 42 mm
Exterior diameter: 107 mm
Thickness: 22 mm
Length of wires stator to grommet: 70 mm
Length of wires grommet to plug # 1: 310 mm
Length of wires grommet to plug # 2: 190 mm
Length of pickup coil's wire to grommet: 40 mm
Other specifications:
Number of wires: 6
Number of plugs: 3
Number of pins: 6
Number of poles: 18
Wire to wire resistance:
Alternator: Yellow to Yellow = 0.7 ohms +-20%
Pickup: Bleu/Yellow to White/Yellow = 231 ohms +-20%